3 Ekim 2017 Salı

Türksat 4A'da Otomatik Kanal Arama (Türksat Tanıtım) Frekans Bilgileri

Uydu teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, yeni TV’leri bulma ve mevcut TV kanallarındaki frekans güncelleme işlemlerine ulaşmak artık oldukça kolay. Yeni nesil uydu cihazlarındaki TKGS ve otomatik kanal arama özellikleri bu konudaki en önemli yardımcılarımız olarak karşımıza çıkıyor. Peki Türksat 4A’da otomatik kanal arama frekansı nedir? Bu konu hakkında sizlere detaylı bir içerik oluşturmaya çalıştık.

Aşağıda bulunan frekans dataları aynı zaman Türksat Tanıtım kanalının da frekans bilgileridir. 

TÜRKSAT 4A OTOMATİK KANAL ARAMA FREKANSI DEĞERLERİ

Kanal Adı: Otomatik Kanal Arama - Avrupa
Uydu Adı:Türksat 4A 
Alış Frekansı:12.380
Polarizasyon:Dikey (V)
Symbol Rate:27.500
FEC Rate:3/4
Kanal Adı: Otomatik Kanal Arama - Orta Asya
Uydu Adı: Türksat 4A 
Alış Frekansı:12.423
Polarizasyon:Yatay (H)
Symbol Rate:30.000
FEC Rate:3/4
Öncelikle Türksat 4A uydusunda hangi otomatik kanal arama frekansını kullanacağınızı bulunduğunuz coğrafyanın belirlediğini belirtelim. Günümüz itibari ile toplamda 2 adet otomatik kanal arama frekansı bulunmaktadır. Bu frekanslardan birisi Türkiye ve Avrupa’dan Türksat yayınlarını izlemek isteyenler için, diğeri ise Türkiye ve Orta Asya’dan Türksat uydusunu izlemek isteyenler için kullanılmaktadır. Siz de bulunduğunuz coğrafyaya göre kullanmanız gereken uydu frekansı değerlerini aşağıdaki tablolardan bulabilirsiniz.

UYDU CİHAZIMDAN OTOMATİK KANAL ARAMAYI NASIL YAPABİLİRİM?

Her uydu cihazı farklı ara yüzlere sahip olsa da neredeyse hepsinin çalışma prensibi ortaktır. Öncelikle uydu cihazınızdan kurulum (bazı cihazlarda ayarlar kısmı olabilir) alanına giriş yapmanız gerekmektedir. Bu alana girdikten sonra kanal arama bölümü üzerinden üstteki tabloda sizlerle paylaştığımız Türksat otomatik kanal arama frekansı parametrelerini girişini gerçekleştirmeniz gereklidir. Tüm bu işlemlerin ardından kanal ara komutunu vermenizle birlikte Türksat 4A uydusunda yayın yapan TV ve kanalların otomatik olarak listelendiğini göreceksiniz.

BENİM CİHAZIM TKGS ÖZELLİKLİ, NE YAPMALIYIM?

Uydu cihazında kanal arama işlemlerinde en çok düşülen yanılgılardan birisi de otomatik kanal arama komutu ile TKGS teknolojisinin birbirleriyle karıştırılmasıdır. Öncelikle otomatik kanal arama ve TKGS’nin farklı işlemler olduğunu vurgulayalım. Eğer uydu alıcınızın TKGS özelliği bulunuyorsa, herhangi bir kanal arama işlemi yapmanıza gerek bulunmamaktadır. Çünkü, TKGS özellikli uydu alıcıları yapılan kanal ve frekans güncellemelerini otomatik olarak, ekstra bir işlem yapmadan uydu cihazına yönlendirmektedir. 

0 yorum: