28 Eylül 2017 Perşembe

Türksat Kuzey Irak Merkezli 3 Kanalın Yayınlarını Durdurdu

Geçtiğimiz günlerde Irak Bölgesel Yönetimi lideri Mesut Barzani’nin bağımsızlık yönünde referandum kararı alması ve bu kararını uygulaması sonucunda, hatırlanacağı gibi Barzani ile Türkiye arasındaki ipler bir hayli gerilmişti. Yaşanan gerilimin ardından RTÜK tarafından Barzani’ye yakınlığı ile bilinen ve Kuzey Irak merkezli yayınlar gerçekleştiren Rudaw TV, K24 ve Waar TV yayınlarının durdurulması yönünde karar çıkmıştı. RTÜK tarafından alınan bu karar bugün Türksat tarafından uygulandı.

İLK YAPTIRIM TÜRKSAT’TAN GELDİ

Yaşanan gerilim sonrasında Barzani yönetimine karşı ciddi yaptırımların gündeme alınması konuşulurken, bu yaptırımlar konusunda ilk adım böylelikle Türksat’tan gelmiş oldu. Daha çok Mesut Barzani yanlısı yayınları ile Türksat uydusundan yayın yapan Rudaw, K24 ve Waar TV kanalları Irak ve Türkiye dışında Avrupa’ya da yayın yapma şansına sahipti.

RUDAW, K24 VE WAAR TV YENİDEN TÜRKSAT UYDUSUNA DÖNECEK Mİ?


Söz konusu üç TV kanalının bir daha Türksat uydusundan yayın yapıp yapmayacağı ise henüz bilinmiyor. Ancak yaşanan gerilimin boyutu düşünülünce yakın zamanda bir gelişme olması ihtimali pek de görünmüyor. Söz konusu durumla ilgili ilerleyen günlerde yeni bir gelişme olması halinde bu gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz. 

0 yorum: